TKO SMO

Tko smo i kakva je naša vizija…

NogometniKlub ‘Dalmatinac’ je osnovan 1929 godine. Prvipredsjedni kluba bio je – tada još učenik – Josip Štambuk, blagajnik Andrija Majić, postolarski radnik. Klupske prostorije bile su u današnjoj Gundulićevoju lici 10-12.
Prvi javni nastup imao je 1929. g. protiv rezervne momčadi Hajduka. – 1:1. U narednim godinama, predsjednik postaje Mate Vrdoljak, otpremač, koji je klubu izborio vlastito novo igralište, na mjestu današnjeg parka Emanuela Vidovića.
Tijekom 1950-ih i početka 1960-ih godina klub je imao seniorsku postavu s kojom je sudjelovao u ligi Splitskog nogometnog pods aveza, koga su bili trostruki prvaci u tom razdoblju (‘57, ‘58, i‘60). Na kvalifikacijama za ulazak u drugu saveznu ligu se nisu uspjeli izboriti. U tom razdoblju, dok je Hajduk nastupao sa svojim legendama (Beara, Broketa, F. Matošić, Vukas…), Dalmatinac im je bio “sparing partner”. Naime, svake srijede igrale bi se utakmice između ta dva kluba, toliko kvalitetne i ozbiljne da bi ih znalo promatrati i po četiri tisuće gledatelja.
Sezona 1962./63. bila je zadnja godina nastupanja u seniorskom sastavu. Klubu ostaju samo juniori. Kasnije, 1971. g. “Dalmatinac” ponovo preuzima ime svoga pokrovitelja, u to vrijeme snažnog splitskog građevinskog poduzeća “Lavčević”. Dugo godina nosi sponzorovo ime. Za to vrijeme igrački pogon je djelovao kao drugi sastav omladinskih kategorija Hajduka.
Bilo je primjera da su mladi igrači – dokazavši se igrama u “Lavčeviću” – vračali u momčad Hajduka i ostvarili blistave karijere, kao Slaven Bilić, Zoran Vulić, Nenad Pralija, Aljoša Asanović. U vrijeme Domovinskog rata, 1995. g. klub je opet počeo djelovati pod svojim izvornim imenom.
Škola nogometa NK ‘Dalmatinac’ započela je radom 1996. godine pod zaštitnim znakom <<Športom protiv droge>>želeći na taj način pomoći mladima I njihovim roditeljima da se športom suprotstave ovome zlu današnjice.
Klub ima vrlo aktivnu i brojnu školu nogometa, koju pohađaju pred početnici i početnici, mlađi i stariji pioniri, te kadeti i juniori. Škola je vrlo uspješna. Njeni igrači postigli su zapažene rezultate na lokalnoj razini i brojnim turnirima, ne samo u Hrvatskoj.
Igrači koji supohađali školuno gometa:
Slaven Bilić, Zoran Vulić, Aljoša Asanović, Nenad Pralija, Nikola Kalinić, Ivan Strinić, Ivan Perišić, DragoGabrić, Goran Blažević, Filip Bradarić, Franko Andrijašević, Miro Bartulović, Josip Radošević, Goran Milović, Antonio Milić, Miro Kovačić, Luka Vučko, Lorenco Šimić, Frane Vojković, Ivo Grbić, Dante Stipica, Tonći Mujan, Josip Rakić, Dino Skorup, Ante Palaversa.

NAŠ TIM

Naš tim se sastoji od vrijednih, krakternih i radišnih pojedinaca.